Czego w oknie nie widać

Okna pcv to dość specyficzne produkty, które pozornie wyglądają tak samo, bez względu na producenta. Takie same kolory, podobny kształt i ilość komór… więc gdzie są te różnice?

Wbrew pozorom różnic jest bardzo dużo, jednak wiele z pośród kluczowych elementów jest niewidocznych na „pierwszy rzut oka”.

okna pcv lublinJedną z cech wpływających na cenę okna jest klasa profilu okiennego użytego do produkcji okna. Producenci okien bazując na informacji, iż klientów interesuje praktycznie tylko ilość komór częstokroć używają profili najniższej klasy jednak o oczekiwanej liczbie komór. Wszystko da się „rozdmuchać” – dlatego wiele „nowoczesnych”, grubych profili waży tyle samo co stare profile o mniejszej ilości komór i mniejszej szerokości zabudowy.

Kolejnym elementem wpływającym na jakość okna jest zbrojenie stalowe, które stanowi dodatkowe, konieczne usztywnienie okna pcv. Jak wszyscy wiemy, stal jest droga, ale … na „szczęście” w gotowym oknie jej nie widać :). Zgodnie z wytycznymi w oknach pcv powinna znajdować się stal o grubości min. 1,5mm, jednak w wielu tanich oknach można znaleźć dużo cieńsze wzmocnienia.  Pozostając w temacie zbrojenia warto zwrócić uwagę na częstotliwość mocowania stali do profila okiennego, która powinna wynosić max. 30 cm. Rzadziej przykręcone zbrojenie to tańsze okno, bo jak rzadziej to taniej i szybciej. Ale czy warto? Na to pytanie odpowiedzieć musisz sobie sam.

Równie duże znaczenie ma rodzaj użytego okucia oraz ilość punktów ryglowania. Ilość użytych elementów decyduje o cenie, szczelności i funkcjach okna. Tutaj również obowiązuje zasada, im mniej tym szybciej i taniej, dlatego należy pamiętać, że okno można okuć systemowo, ale można też w ramach oszczędności „przyoszczędzić” i odjąć kilka elementów na niewidocznych częściach okien. Skutkiem takiego działa są pojawiające się przeciągi na styku skrzydło/ościeżnica.

Ostatnim ważnym elementem wpływającym na cenę okna są klamki. Na rynku mamy klamki okienne renomowanych firm, które są odlewane ze stopów metali lekkich i posiadają gwarancję niezawodnego działania przez min. 10 000 cykli, ale są też te tańsze, plastikowe, które wyrabiają się w pierwszym roku użytkowania.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą Państwu przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru producenta okien oraz uzmysłowią, skąd biorą się różnice w cenach i jak wpływają na dalsze wieloletnie użytkowanie okien. A na pytania czy warto „zaoszczędzić” i czy to rzeczywiście jest oszczędność oraz czy jedynym wyznacznikiem powinna być cena, musicie Państwo odpowiedzieć sobie sami.